# ECW-H12302JVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-H12302JVB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h12302jvb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h12302jvb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 3000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)