# ECW-H10243JV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-H10243JV
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h10243jv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h10243jv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.024 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.669" (17.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)