# ECW-FG2J225K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-FG2J225K
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fg2j225k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fg2j225k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/93/2147936-P124090-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** High Temperature
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.240" L x 0.472" W (31.50mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V