# ECW-FD2W185JC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-FD2W185JC
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2w185jc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2w185jc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/67/29/P16729TB-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1.8 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.524" (13.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Size:** 0.689" L x 0.398" W (17.50mm x 10.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V