# ECW-FD2W104KQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-FD2W104KQ
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2w104kq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2w104kq#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/67/29/P16729TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/71/2145717-P16705-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.547" (13.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Size:** 0.496" L x 0.177" W (12.60mm x 4.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 450V