# ECW-FD2J335JC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-FD2J335JC
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2j335jc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-fd2j335jc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.874" (22.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.996" L x 0.602" W (25.30mm x 15.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V