# ECW-F6913HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6913HL
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6913hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6913hl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/01/2148016-P12156-ND.jpg
- **Capacitance:** 0.091 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.559" (14.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.492" (12.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.610" L x 0.327" W (15.50mm x 8.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 630V