# ECW-F6823HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6823HL
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6823hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6823hl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/01/2148016-P12156-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.082 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.547" (13.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.492" (12.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.610" L x 0.315" W (15.50mm x 8.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 630V