# ECW-F6514JLB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6514JLB
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6514jlb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6514jlb#rfq
- **Capacitance:** 0.51 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.878" (22.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.689" (17.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.102" L x 0.437" W (28.00mm x 11.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V