# ECW-F6333RJL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6333RJL
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6333rjl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6333rjl#rfq
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.512" L x 0.280" W (13.00mm x 7.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V