# ECW-F6244JL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6244JL
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6244jl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6244jl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/46/2146465-P10490-ND.jpg
- **Capacitance:** 0.24 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.685" (17.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V