# ECW-F6183HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F6183HL
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6183hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f6183hl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/39/2146398-P12110-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.018 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.417" (10.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.492" L x 0.244" W (12.50mm x 6.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 630V