# ECW-F4624JLB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F4624JLB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4624jlb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4624jlb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.62 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.902" (22.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.492" (12.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.807" L x 0.445" W (20.50mm x 11.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V