# ECW-F4304JL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F4304JL
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4304jl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4304jl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/46/2146465-P10490-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.606" (15.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.709" L x 0.362" W (18.00mm x 9.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V