# ECW-F4274RHB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F4274RHB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4274rhb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4274rhb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.27 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 400V