# ECW-F4165HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F4165HL
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4165hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f4165hl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/55/2146555-P12214-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 1.6 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.894" (22.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.984" (25.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.102" L x 0.559" W (28.00mm x 14.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 400V