# ECW-F2W564JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F2W564JA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w564ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w564ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/45/2147458-PCF1578-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.56 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.713" L x 0.276" W (18.10mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V