# ECW-F2W335JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F2W335JA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w335ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w335ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/05/2145050-P14214-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.035" L x 0.461" W (26.30mm x 11.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V