# ECW-F2W125JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-F2W125JA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w125ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-f2w125ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/96/2144965-P14206-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 1.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.638" (16.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.740" L x 0.382" W (18.80mm x 9.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V