# ECS-DSF400.0A-51-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-DSF400.0A-51-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-dsf400-0a-51-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-dsf400-0a-51-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/99/4D/XC994DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/99/4D/XC994DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Cellular, GSM
- **Frequency:** 400MHz
- **Height (Max):** 0.059" (1.50mm)
- **Insertion Loss:** 6dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)