# ECS-D479.5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-D479.5B
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-d479-5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-d479-5b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/49/79/8749798-XC992-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Satellite Receiver
- **Bandwidth:** 2MHz
- **Frequency:** 479.5MHz
- **Height (Max):** 0.138" (3.50mm)
- **Insertion Loss:** 23dB
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Size:** 0.374" Dia (9.50mm)