# ECS-60-18-10X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-60-18-10X
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-60-18-10x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-60-18-10x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/12/46/7212466-XC1372-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 6 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)