# ECS-480-10-48-CKY-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-480-10-48-CKY-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-480-10-48-cky-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-480-10-48-cky-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/30/36/XC3036DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/27/33/XC2733DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 48 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)