# ECS-44-20-1X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-44-20-1X
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-44-20-1x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-44-20-1x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/13/11/7213119-X978-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 4.433618 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.530" (13.46mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)