# ECS-42-18-5PXEN-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-42-18-5PXEN-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-42-18-5pxen-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-42-18-5pxen-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/12/65/XC1265DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/12/82/XC1282DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 4.194304 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)