# ECS-41-16-7S-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-41-16-7S-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-41-16-7s-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-41-16-7s-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/49/5D/XC495DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/20/36/XC2036-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 4.096 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.146" (3.70mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)