# ECS-.327-7-12QS-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-.327-7-12QS-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-327-7-12qs-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-327-7-12qs-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/22/85/XC2285DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/22/85/XC2285DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)