# ECS-.327-6-16-TR3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-.327-6-16-TR3
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-327-6-16-tr3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-327-6-16-tr3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/21/31/XC2131DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 6pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)