# ECS-300-20-33-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-300-20-33-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-300-20-33-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-300-20-33-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/27/33/XC2733DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/27/33/XC2733DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 30 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)