# ECS-2520Q-18-270-BP-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-2520Q-18-270-BP-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-2520q-18-270-bp-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-2520q-18-270-bp-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/22/42/XC2242DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/22/42/XC2242DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 3mA
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** HCMOS
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V