# ECS-240-20-23B-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-240-20-23B-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-240-20-23b-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-240-20-23b-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/30/33/XC3033DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/30/86/XC3086DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 30 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)