# ECS-240-18-36-AGM-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-240-18-36-AGM-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-240-18-36-agm-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-240-18-36-agm-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/15/57/XC1557DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±25ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)