# ECS-196.6-18-23A-EN-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-196.6-18-23A-EN-TR
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-196-6-18-23a-en-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-196-6-18-23a-en-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/16/64/XC1664DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/16/64/XC1664DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 19.6608 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)