# ECS-160-20-4XDN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-160-20-4XDN
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-160-20-4xdn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-160-20-4xdn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/12/42/7212429-X1045-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)