# ECS-147.4-13-30B-AEM-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-147.4-13-30B-AEM-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-147-4-13-30b-aem-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-147-4-13-30b-aem-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/27/08/XC2708DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/27/08/XC2708DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 14.7456 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±25ppm
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Load Capacitance:** 13pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)