# ECS-120-18-5G3X-JGN-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-120-18-5G3X-JGN-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-120-18-5g3x-jgn-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-120-18-5g3x-jgn-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/14/94/XC1494CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/XC/27/72/XC2772DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.165" (4.20mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)