# ECS-080-18-20BM-JEM-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECS-080-18-20BM-JEM-TR
- **Manufacturer:** ECS Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecs-080-18-20bm-jem-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecs-080-18-20bm-jem-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/XC/23/51/XC2351DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 8 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)