# ECQ-V1J394JM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-V1J394JM
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-v1j394jm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-v1j394jm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/35/87/2235876-P4726-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.39 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized - Stacked
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.402" L x 0.157" W (10.20mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 63V