# ECQ-UBAF684M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-UBAF684M
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-ubaf684m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-ubaf684m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.925" (23.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.024" L x 0.630" W (26.00mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 300V