# ECQ-UAAF475S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-UAAF475S1
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-uaaf475s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-uaaf475s1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/14/2156147-P124131-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.319" (33.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Size:** 1.220" L x 0.906" W (31.00mm x 23.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 275V