# ECQ-U2A474ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-U2A474ML
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a474ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a474ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/36/47/2236478-P10734-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.004" L x 0.335" W (25.50mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 275V