# ECQ-U2A472MF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-U2A472MF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a472mf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a472mf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/35/93/2235938-P4608-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.650" (16.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 250V