# ECQ-U2A185ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-U2A185ML
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a185ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a185ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/77/2153775-P11013-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.201" L x 0.748" W (30.50mm x 19.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 275V