# ECQ-U2A104MV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-U2A104MV
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a104mv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-u2a104mv#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/36/03/2236037-P4610-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.610" (15.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 250V