# ECQ-P1H473GZW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-P1H473GZW
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-p1h473gzw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-p1h473gzw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/37/13/2237130-P3861-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 50V