# ECQ-E6474KZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E6474KZ
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e6474kz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e6474kz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/50/19/2150199-E6274-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.846" (21.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.004" (25.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.142" L x 0.492" W (29.00mm x 12.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V