# ECQ-E6105KZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E6105KZ
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e6105kz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e6105kz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/35/77/2235772-E4155-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.945" (24.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.516" (38.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.673" L x 0.531" W (42.50mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V