# ECQ-E4273JF3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E4273JF3
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e4273jf3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e4273jf3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/44/2145440-EF2103-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.027 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.406" L x 0.217" W (10.30mm x 5.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V