# ECQ-E4224KFW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E4224KFW
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e4224kfw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e4224kfw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/90/2144903-EF6104-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.728" L x 0.232" W (18.50mm x 5.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V