# ECQ-E2473KB3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E2473KB3
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2473kb3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2473kb3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/45/2145452-P10963-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.488" (12.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.311" L x 0.177" W (7.90mm x 4.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V